Reference KEP1000K | MAAS
KEP-1000K Single Speaker Headset with Boom Microphone for Kenwood
Make the first review
Additional Services
Are you one of those who prefer not to wrap gifts? We do it for you!
What if the recipient is you? Why not?
Ask for the price
Description KEP1000K
KEP-1000-K
Ergonomic Design: Comfortable padded system for prolonged use.
Circumaural headphones for a comfortable fit around the ears.
Adjustable headband to ensure optimal comfort during use.
Adjustable Microphone: Flexibly adjustable microphone arm.
Wind protection integrated into the microphone to improve the quality of voice transmission.
24 dB noise reduction rate, helping to minimize external interference.
Integrated PTT Buttons: PTT (Push to Talk) button built into the headset for easy communication.
Another large PTT button integrated into the headset cable for greater accessibility.
Valid for ear or left.
Kit content
  • 1 KEP-1000-K earpiece
Characteristics
  • Contact pins 2 Kenwood type
  • 50mm speaker
  • Audio output 100 mW
  • Impedance 32 ohms
  • Microphone size 20 x 15 mm
  • Microphone frequency 20-16000 Hz
  • Impedance 2.2k ohms